A European school for all students

To πρόγραμμα ΚΑ1 με τίτλο European school for all students  και κωδικό 2019-1-EL01-KA101-061435, αφορά στη μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης. Έχει διετή διάρκεια (2019-2021) με θέμα τη διαπολιτισμική εκπαίδευση, την κοινωνική ενσωμάτωση όλων των μαθητών (μεταναστών, προσφύγων και μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες) και την ανάπτυξη δράσεων μη τυπικής εκπαίδευσης.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος έχουν σχεδιαστεί τρεις ροές μετακίνησης εκπαιδευτικών:

Οκτώβριος 2019: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών σε θέματα διαπολιτισμικής εκπαίδευσης στη Ρώμη της Ιταλίας. Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης κινητικότητας εδώ.

Οκτώβριος 2021: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών στις νέες τεχνολογίες για τον σχεδιασμό και υλοποίηση διεθνών συνεργασιών στο Ελσίνκι της Φινλανδίας. Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης κινητικότητας  εδώ.

Μάιος 2022: Παρακολούθηση (Job shadowing) του εκπαιδευτικού συστήματος στην Ισπανία (Βαλένθια) σε όλες τις βαθμίδες για την κοινωνική ενσωμάτωση των μαθητών. Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης κινητικότητας  εδώ.

(Λόγω των ταξιδιωτικών περιορισμών, οι κινητικότητες αναβλήθηκαν και επαναπρογραμματίστηκαν μετά την παράταση ενός έτους που έλαβε το πρόγραμμα.)