Enough theory! Let's take action for efficient learning and sustainable living!

To εν λόγω πρόγραμμα αφορά στη μαθησιακή κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης και στην ανταλλαγή μαθητών κατά την τρίτη ροή του προγράμματος.

Έχει δεκαοκτάμηνη διάρκεια με θέμα την κατάρτιση των εκπαιδευτικών και των μαθητών σε θέματα περιβαλλοντικής και διαπολιτισμικής εκπαίδευσης, την κινητοποίηση και κοινωνική ενσωμάτωση όλων των μαθητών  και την ανάπτυξη δράσεων μη τυπικής εκπαίδευσης για περιβαλλοντικά θέματα.

Συγκεκριμένα, οι στόχοι του προγράμματος είναι οι εξής:

1. Η κατάρτιση των εκπαιδευτικών σε καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας.
  2. Η αξιοποίηση δράσεων μη τυπικής εκπαίδευσης, για την παροχή εσωτερικών κινήτρων και ένταξη των μειονεκτούντων μαθητών στο σχολικό περιβάλλον.
  3. Η ευαισθητοποίηση σε περιβαλλοντικά  θέματα και η υιοθέτηση ενός ποιοτικότερου τρόπου ζωής με τον σχεδιασμό δράσεων βιώσιμης ανάπτυξης.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος έχουν σχεδιαστεί τρεις ροές μετακίνησης:

Μάιος 2022: Επιμόρφωση προσωπικού στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας, όπου οι συμμετέχοντες θα καταρτιστούν σε θέματα που σχετίζονται με τις δεξιότητες που απαιτεί η εποχή (κριτική σκέψη, συνεργασία, ΤΠΕ,...). Θα εστιάσουν στον σχεδιασμό διδασκαλιών στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος με την παράλληλη ενίσχυση της κριτικής στάσης απέναντι στα Μέσα και στο ψηφιακό περιεχόμενο.

Παρουσίαση διάχυσης εδώ

Σεπτέμβριος 2022: Επιμόρφωση προσωπικού στη Μαδρίτη της Ισπανίας για  σύγχρονες πρακτικές που ενεργοποιούν τους μαθητές και αυξάνουν την εμπλοκή τους. Θα εξοικειωθούν με τον σχεδιασμό παρεμβάσεων που περιλαμβάνουν τη συνεργατική και τη μικτή μάθηση και θα επιμορφωθούν στην εφαρμογή της ανεστραμμένης τάξης και στην αξιοποίηση ποικίλων μορφών μη τυπικής εκπαίδευσης (θέατρο, αφήγηση κα).

Μάρτιος 2023:  μαθητές του σχολείου μας θα συνεργαστούν με ομότιμους από το Πόρτο της Πορτογαλίας πάνω σε θέματα οικολογικής ευαισθητοποίησης, περιβαλλοντικής συνείδησης και υιοθέτησης στάσεων και συμπεριφορών που προωθούν την αειφορία.

Ιστολόγιο διάχυσης εδώ

Άνοιξη 2023Τα δύο εταιρικά Σχολεία συνέχισαν -εξ αποστάσεως- την κοινή δράση τους, ανταλλάσσοντας καλές πρακτικές:

• Το Σχολείο μας ετοίμασε κι έστειλε στο Πορτογαλικό Σχολείο, μία παρουσίαση για τον τρόπο παρασκευής χαρτιού από χαρτί που προορίζεται για ανακύκλωση (π.χ. άχρηστες φωτοτυπίες). Παρουσίαση.
  • Το Σχολείο μας, εμπνευσμένο από τα διακοσμητικά τοίχου στο εταιρικό Σχολείο (χάρτινα λουλούδια και πεταλούδες από λογοτεχνικά βιβλία που είχε μελετήσει η ομάδα ανάγνωσης), ζήτησε και έλαβε ένα βίντεο για τον τρόπο κατασκευής τους. Οργανώσαμε, λοιπόν, εργαστήριο (workshop), όπου οι μαθητές μας κατασκεύασαν χάρτινα διακοσμητικά τοίχου αξιοποιώντας τις σελίδες του Βιβλίου Πληροφορικής που αποσύρεται φέτος, προκειμένου να διακοσμήσουν τους τοίχους του Εργαστηρίου Πληροφορικής. Βίντεο.
  • Τα δύο Σχολεία ερεύνησαν τα τοπικά και τα εισαγόμενα προϊόντα μαναβικής που διατίθενται στην περιοχή τους και κατέγραψαν τα αποτελέσματα σε κοινή παρουσίαση.

Μάιος 2023:  6 μαθητές και 2 καθηγητές από το Agrupamento de Escolas de Pinheiro (Πόρτο Πορτογαλίας) επισκέφθηκαν το Σχολείο μας και συνέχισαν τη δια ζώσης συνεργασία τους πάνω σε θέματα που προάγουν τη βιώσιμη ανάπτυξη, καλλιεργώντας παράλληλα σημαντικές δεξιότητες, όπως η δημιουργικότητα, οι κοινωνικές και επικοινωνιακές δεξιότητες.

Για να δείτε αναλυτικά τις δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν στην εν λόγω κινητικότητα, πατήστε εδώ.